تمرین خلاقیت با قلم

تمرین خلاقیت با قلم

یکی از بی نظیر ترین ابزار های آموزش خلاقیت وبرانگیختن تفکر واگرا،قلم است.

شاید به نظر شما این موضوع کمی خنده دار بیاید؛اما بسیاری از متخصصین خلاقیت بر این باورند که اگر بچه ها قلم را خوب بشناسند وبتوانند با ان بازی کنند ویا کارگروه های مختلف در این مورد تشکیل دهند به نتایج مطلوبی خواهند رسید.بیایید یک بازی ساده با قلم انجام دهیم. این بازی است که باید در کلاس یا خانه انجام شود . به نظر شما باقلم چه کارهایی می توان انجام داد؟

نوشتن،فکر کردن،باز هم نوشتن،حرف های خوب نوشتن،تصویر کشیدن،خط خطی کردن.ما هم قبول داریم همه این کارها را می توان انجام داد.اما قلم شما را به فراتر از آنچه که فکر می کنید پیش می برد.قلم می تواند زندگی شمارا تغییردهد می تواند باعث مرگ شما شود،می تواند باعث زندگی دوباره شما شود.باور ندارید؟تعجب نکنید این قسمت جدی ترین بخش این کتاب است.

این داستان واقعی را بشنوید،در خلال جنگ جهانی دوم  زمانی که هنوز اینترنت و موبایل و رسانه ها به این گستردگی در اختیار بشر نبودند دو نفر به دلیل فعالیت های سیاسی به زندان می افتند. حکم آنان این بود:یک سال زندان انفرادی.وقتی آن دو را به سلول های خود می برند ،این دو که دوست های قدیمی بودند و هر دو با زبان مرس آشنایی داشتند،از این طریق با یکدیگر حرف می زدند واز آنجایی که سلول های آنان در مجاورهم قرار گرفته بود،این امکان برایشان وجود داشت که با مرس با یکدیگر دردودل کنند.اما شاید بپرسید که مرس نیاز به دستگاه مخصوصی  دارد وآنان  قطعا در زندان این وسیله را در اختیار نداشتند.بله درست است.

اما آنان با استفاده از دو قلمی که در اختیار داشتند وزدن آن به دیوار و تولید صدابا هم ارتباط برقرار می کردند. این دو دوست قدیمی که یکی از آنان ایرانی ودیگر ترک استانبول بود توانستند دراین مدت باکمک قلم با یکدیگر حرف بزنند وتنها نمانندیک روز مرد ایرانی به مرد ترک پیشنهاد داد حالا که قرار است من وتو یک سال در اینجا بمانیم پس چه بهتر که تو به من زبان ترکی یاد بدهی و من به تو فارسی یاد بدهم و آنان بعد از آن روز شروع به آموزش زبان از طریق مرس و قلم به یکدیگر کردند.بعداز پایان دوره زندان،مرد ایرانی که فرد باهوش وزیرکی بود به خوبی به ترکی استانبولی تکلم می کرد در حالی که مرد ترک فقط چند جمله فارسی آن هم دست وپا شکسته یاد گرفته بود.این داستان به ما نشان می دهد که قلم کاربرد های اساسی دیگری هم غیر از نوشتن داردآن هم یعنی مرس زدن ویادگیری زبان دوم.اما به نظر شما یک قلم چه کاربرد های دیگری دارد؟همین الان روی یک کاغذ شروع به نوشتن کنید وکاربرد های آن را نه باتفکر همگرا،بلکه با واگرا یعنی در ابعاد مختلف ومتنوع بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *